בני ברוך – מאז ועד היום

למרות שבתקשורת אנו שומעים יותר על מרכז הקבלה של ברג, כיון שהוקם מאוחר יותר (ולכן נתפס כיותר "חדש") וכיון שמעורבים בו סלבריטאים הוליוודים, למעשה בני ברוך של לייטמן היא הקבוצה הגדולה ביותר של קבלה פרגמטית בישראל ואולי אף בעולם. היא אף הקבוצה הפעילה ביותר בלימוד והפצת הכתבים המקוריים של יהודה אשלג, ובהגשת המערכת הדוקטרינרית שלו.

בני ברוך (ע"ש הרב ברוך אשלג) נוסדה ב-1991, לאחר פטירת בנו של הרב יהודה אשלג, כקבוצת לימוד צנועה בדירתו של לייטמן בעיר החרדית בני-ברק. למעשה, כפי שהזכרנו קודם, רוב תלמידיו של לייטמן לא היו יהודים חרדים. רבים מהם היו יהודים ישראלים ממוצא רוסי, אוכלוסייה שבה אחוז החרדים לאורך ההיסטוריה הינו נמוך.

יחד עם זאת הם ניסו להתאים את עצמם לאורח החיים בבני ברק. מספרם גדל ככל שיותר אנשים רצו ללמוד על הרב אשלג ועל בנו באמצעות תלמיד כל כך קרוב כמו לייטמן. הפריצה הגיעה ב-1997 קודם עם האינטרנט ולאחר מכן עם שידורים חיים ברדיו. השימוש השיטתי בטכנולוגיות חדשות הפך את הקבוצה המקומית לתנועה בינלאומית. המטה הועבר מבני-ברק לפתח-תקווה. ההתרחבות באמצעות השימוש בטכנולוגיה המשיכה ב 2007, עם תכנית טלוויזיה של בני-ברוך בטלוויזיה הישראלית.ב-2008, הקימו בני-ברוך ערוץ משלהם, ערוץ 66 שידוע גם כערוץ הקבלה. שני ערוצי טלוויזיה באינטרנט שנקראים kab.tv (שמשדר את ערוץ הטלוויזיה) ו- Open TV, חברת הפקה טלוויזיונית הידועה גם כ Kabbalah Television, ואתרי האינטרנט www.kabbalah.info ו- www.kabbalamedia.info, כשהאחרון הינו ארכיון ענק של הקלטות וידאו ,אודיו וטקסט כשעד היום הינו כלי חיוני להפצת שיעורי הקבלה של בני ברוך.

אף על פי השימוש השיטתי בטכנולוגיה, בני ברוך עדיין נשענים בעיקר על האינטראקציה האישית של לייטמן עם תלמידיו. הוא מלמד בכל יום, פרט לימים בהם הוא נמצא בנסיעות, ב-03:00 לפנות בוקר במרכז הבינלאומי בפתח תקווה. סדר היום הבלתי שיגרתי גרם להרמת גבה בקרב המבקרים, המתעקשים על חוסר הנוחות עבור אלה שעליהם לעבוד בבוקר המחרת. תשובתם של בני ברוך היא, שלימוד לילי הוא אינו חסר תקדים בלימודי הקבלה, וכך נעשה אצל ברוך אשלג בעצמו. למעשה, פרקטיקה זו קיימת אף במסורות נזיריות של דתות שונות.

במהלך התצפית המשתתפת שלי בבני ברוך בישראל, הייתה לי ההזדמנות להשתתף באחת מההרצאות הליליות. היא נערכה באולם גדול במהלך ימי השבוע, בנוכחות של כ-250 משתתפים (בשבת משתתפים בדרך כלל יותר), שיושבים מסביב לשולחנות שונים. כל הנוכחים היו גברים, למרות שהיו נשים שעקבו אחר השיעור מחדר אחר. מה שמאוד הרשים היה הנוכחות של מספר רב של מסכים שמראים קבוצות ויחידים שמשתתפים בשיעור דרך האינטרנט מהרבה ערים וארצות בעולם, מניו-יורק ועד קובנה (קאונאס), ליטא, וכן מקולומביה ועד קזחסטן. הקבוצות הללו השתתפו באופן פעיל בהרצאה והצטרפו לרגע העוצמתי של החיבור הגברי כאשר כולם עמדו יחד ושרו את הגרסה של התנועה לשירים פופולריים ישראלים. במהלך השיעור בן שלוש השעות קראו בזוהר, ומכתבי יהודה אשלג – כשהם מוסברים על ידי לייטמן, עם שימוש חופשי בשרטוטים – ודיונים קבוצתיים מסביב לשלחן.

נראה שרוב המשתתפים היו מורגלים להיות ערים בשעות הלילה לשיעור. איש לא נרדם בחדר, למרות שהמסכים הראו שכמה מהמחוברים דרך האינטרנט נראו מעט מנומנמים. למרות שהנושאים שנדונו לא היו קלים, האווירה הייתה עליזה. רוב האנשים, שהגיעו מרקעים שונים מאוד – היו איתי בשולחן נטורופת ואיש עסקים, והוצע לי טרמפ מפרופסור לכימיה מן המניין מאוניברסיטת תל-אביב – הכירו זה את זה במשך שנים, מה שהסביר את האחווה.

כנס שנתי שמתקיים במרכז הכנסים בתל-אביב מקבץ כ-6,000 תומכים. בנוסף, ישנן קבוצות לימוד מקומיות ב 107 מדינות, עם כ 50,000 משתתפים קבועים בישראל וכ-150,000 ברחבי העולם, כשהם משתתפים בצורה פיזית או באמצעות צפייה ישירה (המספר שני מיליון מצוטט מידי פעם ומיוחס למבקרים באתר האינטרנט). כנסים מקומיים אורגנו במקומות שונים כמו מקסיקו, תורכיה, ארה"ב ורוסיה. כנסים וקורסים מאורגנים באמצעות ארגונים שלא למטרות רווח, הידועים כקבלה לעם. התקשורת הישראלית משתמשת לעיתים בשם קבלה לעם כשם נרדף לבני ברוך.,

בעוד שהתכנית הכללית של ההיסטוריה האנושית והופעתה של הרמה החמישית של הרצון מפתחת את רעיונותיו של אשלג האב, ממשיכים בבני ברוך ומסבירים כי אנו נמצאים במהלכו של משבר בינלאומי חמור במיוחד, שכולל את המשבר הכלכלי של 2008, ונכנס לשלב חדש במהלך 2011. המשבר השפיע על המזרח התיכון באמצעות מה שנקרא "האביב הערבי", וכן על ישראל. נדרש, כך מאמין לייטמן, מאמץ מתמשך להציע את חכמת הקבלה לא רק ליחידם אלא גם לחברה. כך הוקם בשנת 2011 הענף החברתי של בני ברוך שנקרא תנועת הערבות.

תנועת הערבות אינה תנועה פוליטית אלא פועל באמצעות מספר פרויקטים קהילתיים שמטרתם לפוגג את המתח בחברה הישראלית, לקדם את ערכי הערבות ההדדית, לסייע לקשישים ולעניים, ולתמוך בנוער מחונן להצליח בבית הספר ובאוניברסיטה. כמה מתלמידיו של לייטמן הינם פעילים פוליטיים וחברים במפלגת הליכוד. תלמידים מבני ברוך אף הקימו מפלגה מקומית עצמאית בשם "ביחד" שהשתתפה בבחירות המקומיות בפתח תקווה ב-2013. "ביחד" הייתה המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות בעיר, ומתוכה נבחרו ארבעה נציגים למועצת העיר. כיום המפלגה הינה חלק מהאופוזיציה.