מה זה אלוקים לפי הקבלה

הקבלה האשלגית של לייטמן היא בשום אופן לא אתאיסטית: “אם נתחבר נכון, אם נתחבר נכון, נגלה בקשר בינינו כח מיוחד, זרימה וסירקולציה מיוחדים של כח שנקרא הכח העליון.” אנחנו גם יכולים לקרוא לו כח האל.

אלהים הינו הכוח שהאנושות מגלה באמצעות החיבור הנכון בין בני אדם. אם החיבור ההדדי בין בני האדם הינו על מנת להשלים זה את זה ולהתחבר למערכת אחת, אזי הם מגלים את הכוח. זהו כוח האור, או כוח העולם העליון. הוא נקרא בורא, מהמילים בוא וראה, כלומר כאשר אנחנו מתחברים אנחנו מגלים ורואים אותו.
יתכן, לעומת זאת, שבחיים אלו “אולי אפילו לא שמעתי על חכמת הקבלה, שאפילו לא התחלתי ללמוד כיצד להתחבר לאנשים בצורה נכונה”. לפיכך, “החלק האינפורמטיבי” שהוא ליבת האדם, “יתלבש שוב בגוף אנושי שנולד בעולם הזה, ומקבל הזדמנות נוספת להשיג את החיבור הנכון.”
גלגול נשמות, לדעתו של לייטמן, קשור אף הוא לקומוניזם אלטרואיסטי:
אנו מתגלגלים שוב ושוב עד שאנחנו מגיעים לנקודה שבה החברה “הקומוניסטית” מגיעה למצב שבו היא ממומשת דרכנו על פני כדור הארץ. זה אומר שאנחנו בונים חברה מאוזנת שבה הכוח העליון, שזהו כוח החיבור והאהבה, נמצא בינינו ומחבר אותנו, ועל-ידי כך אנחנו נשיג את המצב השלם.

לייטמן מתעקש שאין לבלבל את הקומוניזם של יהודה אשלג עם הקומוניזם הרוסי. כאיש צעיר, לייטמן נשטף בקומוניזם הרוסי בברית המועצות:
מה שלמדתי אחר כך על הקומוניזם של בעל הסולם זה שמדובר על מערכת שונה לחלוטין, שמה שקרה ברוסיה זה לא קומוניזם, ואף לא סוציאליזם. זוהי שליטה גסה ואכזרית של מפלגה שבמקרה ובכוח הגיעה לשלטון\ באמצעות מאבקים, הריגה של הרבה אנשים לאורך הדרך, של מיליוני אנשים.

Close Menu