פוליטיקה

מספר מרואיינים היו להוטים לחלוק את חוויותיהם בפעילות החברתית והפוליטית. ג'אנט בילתה זמן ניכר בעבודה עם אסירים בכלא. היא רצתה ללמד אותם את "השיטה" של בני ברוך, והיא פיתחה קורס המבוסס על שלש עשרה התוכניות הראשונות של "חיים חדשים", סדרת טלוויזיה של שיחות עם הרב לייטמן, מבלי לצפות שהם יצטרפו בסופו של דבר לתנועה, למרות שמקצת מהאסירים, "כשהם חזרו הביתה, הם יישמו את השיטה במשפחה שלהם." אחרים סיפרו שהם עבדו עם תנועת המחאה החברתית ישראלית שקמה ב2011 במחאת הדיור, או במפלגה הפוליטית שמספר תלמידים קידמו בפתח תקווה, למרות שהם היו להוטים להסביר ש"זאת לא מפלגה של בני ברוך".

ג'ודית מודה שהמפלגה הזו אף יצרה פילוג בתנועה: "…היו לנו כאן דיונים סוערים, ואתה יודע, ישנם עדיין אנשים שחושבים שזו לא הדרך הנכונה, וזה לגמרי בסדר. תמיד אומרים, "שני יהודים, שלוש דעות".


ג'ודית הינה אנליסטית פוליטית מנוסה ועובדת עבור ארגון אירופאי בתל אביב, ודנתי עימה במה שעשוי להיראות כסתירה בין הסוציאליזם של יהודה אשלג ונוכחות שלושת שרי הקבינט של הליכוד בכנס של בני ברוך ב 2016. האם יהודה אשלג המאוד סוציאליסט לא היה מתהפך בקברו? למעשה, מסבירה יהודית, "אם תבדוק את תבנית ההצבעה של התלמידים אצלנו, רבים ינועו בשמאל הדמוקרטי ליברלי." אך היא גם מתעקשת שאם יהודה אשלג היה חי כיום, הוא היה נע לעבר המרכז-ימינה. אילו יכולנו "לנסח במשפט אחד פשוט", מתעקשת ג'ודית,
היינו שואפים לרעיונות מאוד שמאלניים, ע"י שינוי החברה, ע"י היותנו מעורבים, ע"י כך וכך…אך ישנה מציאות מאוד קשה שבה עלינו לפעול.

והסכנה של רוב חברות השמאל ושל דוקטרינות השמאל, היא שהם לוקחים רעיון מאוד יפה, והם מנסים לכפות אותו על הטבע המאוד קפיטליסטי ומאוד אגואיסטי של האדם. ולכן זה לא עובד… עלינו לעבוד עם החברה כפי שהיא, ולא לשקר לעצמנו בנוגע לטבע האדם… בעולם ריאלי, עלינו להיות סוג של מרכז-ימין… אתה יודע, צריכה להיות לך הגנה, ביטחון, וכו' וכו'. יש להתמודד עם העולם במציאות באמצעות אידיאולוגיית מרכז-ימין. אבל כן, ע"י שינוי האנושות נגיע לבסוף למצב שנקרא "קומוניזם אלטרואיסטי." אבל לא נגיע למצב הזה ע"י זה שנציב את האריה והכבשה בכלוב אחד, כיון שהאריה פשוט יאכל את הכבשה. עלינו להגיע לכך באמצעות חינוך.

בעוד שמספר תלמידים אמריקנים שראיינתי העדיפו להשתמש במונחים שונים מאשר "קומוניזם אלטרואיסטי" בשל התגובה השלילית שהמילה קומוניזם יוצרת בארה"ב, ג'ודית רוצה לשמר אותה, והיא אף טוענת שהאידיאל היפה הזה לעתיד רחוק, יכול להתקיים בכפיפה אחת עם קרבה לליכוד במציאות הישראלית הקשה. אלי אף סיפר לי, שבכל אופן, ברוך אשלג נהג להצביע ליכוד.