כמה נשמות יש בעולם?

האם יש לכל אדם נשמה? אולי לאף אחד אין? ולמה זה בכלל חשוב? המקובל הרב יהודה לייב אשלג (בעל הסולם) כותב על נושא הנשמה במאמרו "שישים ריבוא נשמות", שלעניות דעתו יש רק נשמה אחת בעולם. זאת מכיוון שנשמה היא דבר רוחני, וכל דבר רוחני אינו מתחלק לחלקים כדרכם של גופים גשמיים, אלא שהוא דבר שלם. לכן המסקנה שלו היא שישנה רק נשמה אחת בעולם, אלא שרוב בני האדם לא מבחינים בזה ורק נראה להם שיש הרבה מאוד אנשים שונים, ונשמות שונות בעולם.

בכדי להבין זאת אנחנו יכולים לקחת דוגמה מכדור הארץ שאנו חיים עליו, יש רק כדור הארץ אחד, ורק אטמוספירה אחת, ורק לנו בני האדם נדמה שיש לי חלק של כדור הארץ שהוא "שלי" בגלל שהוא נרשם על שמי באיזה מקום בטאבו. אבל באמת אין שום חלק פרטי ששייך רק לי, ודאי כשמודבר באוויר שאנחנו נושמים. האם יש חלק שהוא רק שלי? הרי אנחנו נושמים את אותו האוויר שנשמו עוד הרבה מאוד אנשים שנמצאים בקרבתנו. ואם מישהו מדליק סיגריה בקרבתי, מיד הוא הופך אותי למעשן פסיבי. אז מה זה אומר שיש רק נשמה אחת?

בבני ברוך מלמדים הנשמה היא רצון מיוחד שנקרא "רצון להשפיע" רצון משותף לכולם. לכל אחד יש חלק ברצון הזה, כלומר לכל מי שיש רצון להשפיע אז זה חלק מהרצון הגדול של הנשמה האחת. אמנם לכל אחד יש רצון כזה פרטי משלו, אבל הוא חלק משלם אחד רוחני גדול בהרבה, וכמו שאין לתא בגוף קיום מחוץ לגוף, כך לנשמה הפרטית אין קיום מחוץ לנשמה הכללית. מכאן גם החשיבות שנכיר בזה שכולנו חלק מנשמה אחת, כי כל אחד משפיע על כל שאר החלקים של הנשמה, הוא יכול להשפיע לטובה או לרעה, בדיוק כמו המצב שבו אנחנו חולקים את אותה חלקת קרקע, אנחנו יכולים לזהם אותה עבור כולם או להפוך אותה לגן עדן עבור כולם, זה רק תלוי בנו.

 

 

 

אהבת הארץ | אהבת הזולת | אהבת האדם